Swietłogorsk - miasto na Białorusi
Pierwsza umowa o partnerstwie z białoruskim miastem Swietłogorsk została podpisana 6 listopada 2006 roku w Bielsku Podlaskim.
Miasto to jest stolicą rejonu swietłogorskiego w obwodzie homelskim. Zamieszkuje je 69,9 tys. mieszkańców.
Jest to jedno z większych miast w tej części Białorusi. Występuje tu głównie przetwórstwo, przemysł papierniczy oraz chemiczny.
W Mieście znajduje się 12 szkół, dziecięce i młodzieżowe ośrodki artystyczne, szkolnictwo ponadlicealne i 3 muzea.
Ponadto są 3 stadiony oraz pływalnia miejska. W mieście wydawane są takie gazety jak: Poranek-plus
, Swietłogorskie Nowiny
oraz Swietłogorski Biznes
.
Călăraşi - miasto w Mołdawii (wym. Kalarasz)
Nazwa miasta zainspirowana została legendą o jeźdźcach. W czasie wojny z wojskami otomańskimi, Hospodar Stefan III Wielki,
nakazał swojej konnicy pełnić w tym miejscu straż. Gdy na straż niespodziewanie napadł oddział turecki, wielu z nich
poniosło śmierć ale w ostateczności bitwa została wygrana przez mniej liczący oddział mołdawskiej konnicy.
Od tej pory to miejsce nazywane jest călăraşi
czyli jeźdźcy
.
Miasto rozwinęło się dzięki przebiegającemu w pobliżu szlakowi handlowemu, który tętnił życiem w czasach bizantyjskich.
Obecnie jest to jedno z większych ośrodków produkcji wina i koniaku w Mołdawii. Umowa o partnerstwie naszych miast
podpisana została 31 maja 2008 roku w Bielsku Podlaskim.
Călăraşi - miasto w Rumunii (wym. Keleraszi)
Miasto położone w północno-wschodniej części Rumuni, zamieszkałe jest przez ponad 71 tys. mieszkańców.
Położone jest w historycznym regionie Wołoszczyzna, nad jednym z dopływów rzeki Dunaj.
Miasto założyli Hospodarowie Wołoszczyzny jako punkt na szlaku do Stambułu. Keleraszi jest miastem portowym,
a co za tym idzie kwitnie tu przemysł przetwórstwa rybnego. Ponadto jest to regionalne centrum handlu i przemysłu metalurgicznego,
papierniczego oraz transportu samochodowego i kolejowego. Umowa o partnerstwie podpisana została 29 maja 2010 roku w Bielsku Podlaskim.
Dve Mogili - miasto w Bułgarii
20 sierpnia 2010 roku Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski podpisał umowę o partnerstwie z miastem przygranicznym Dve Mogili,
położonym na północy Bułgarii. Licząca blisko 5 tysięcy mieszkańców stolica gminy Dve Mogili położona jest w malowniczym rejonie Ruse.
Nazwa miasta oznacza dosłownie dwa kurhany
i wzięła się od usypanych nieopodal miasta kurhanów. W czasie prac wykopaliskowych odnaleziono w ich wnętrzu urny z prochami antycznych władców.
Miasto i region jest bardzo wartościowe pod względem turystycznym. Ok. 35 km od miasta znajduje sie jaskinia, zaliczana do jednych z największych w Bułgarii.
W 1965 roku, jaskinia została wpisana na listę narodowych rezerwatów, ze względu na niespotykaną ilość zamieszkałych tam nietoperzy.
Łącznie jest tam 8 gatunków tych zwierząt, które ze względu na doskonałe warunki jakie panują w jaskini spędzają tam cały rok.
Tulln an der Donau - miasto w Austrii
(Tulln nad Dunajem)
Miasto Tulln, założone jeszcze w czasach celtyckich, jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich w Austrii.
Położone w regionie Dolnej Austrii piętnastotysięczne miasto jest siedzibą władz powiatu oraz wielu przedsiębiorstw
działających w skali całego kraju. Miasto najbardziej znane jest ze swoich prac na rzecz pozyskiwania energii odnawialnej.
Technologie jakie wykorzystywane są w Tulln co prawda znane są już na całym świecie, jednak miasto to jest doskonałym
przykładem wdrażania wszystkich znanych technologii w praktyce. Ze względu na swoje położenie na brzegu Dunaju miasto
jest również pełne walorów turystycznych.
Rachów - miasto na Ukrainie
Rachów leży na terytorium południowo-zachodniej Ukrainy w pobliżu granicy z Rumunią i jest centrum administracyjnym rejonu rachowskiego w obwodzie zakarpackim.
Miasto położone jest w kotlinie górskiej, w dolinie Cisy (u zbiegu tworzącej ją Czarnej i Białej Cisy), w centrum ukraińskich Karpat. Spośród ukraińskich miast jest najwyżej położoną miejscowością n.p.m. i jest nazywane stolicą zakarpackiej Huculszczyzny.
Pierwsza pisemna wzmianka o mieście odnosi się do roku 1241.
Rachów zamieszkuje około 17 tys. mieszkańców. Społeczność miasta jest zróżnicowana narodowościowo: głównie są to Ukraińcy, liczną grupę stanowią Węgrzy, są również przedstawiciele narodowości rosyjskiej, rumuńskiej, niemieckiej oraz Cyganie.
Podczas budowy kolei w II połowie XIX wieku wiedeńscy inżynierowie wyznaczyli w okolicy miasta geograficzny środek (centrum) Europy. Dzięki temu, jak również dzięki unikalnej przyrodzie, oryginalnej i bogatej kulturze huculskiej miasto zyskało miano Huculskiego Paryża
.
Zakarpacie, ze względu na swoje wyjątkowe położenie geograficzne, bezpośrednie sąsiedztwo z czterema krajami Unii Europejskiej może być partnerem do uczestniczenia we wspólnych programach transgranicznych.
Umowa o partnerstwie naszych miast podpisana została 3 września 2012 r. podczas wizyty w Rachowie.
Kingisepp - miasto w Rosji
Miasto Kingisepp jest jednym z najważniejszych ekonomicznych i kulturalnych centrów rejonowych Obwodu Leningradzkiego (Rosja). Kingisepp (do 1922 r. miasto nosiło nazwę Jamburg) leży na południowym zachodzie regionu i jest oddalony o 110 km od Sankt Petersburga i 25 km od państwowej granicy z Estonią. Kingisepp przecina kolejowa magistrala, wiążąca dwie główne rosyjskie metropolie, tj. Moskwę i Sankt Petersburg ze stolicą Estonii i samochodowa trasa Sankt Petersburg - Tallin. W odległości około 60 km od miasta powstaje jeden z największych morskich transportowych obiektów strategicznych Rosji - port Ust'-Ługa z wielofunkcyjnym kompleksem terminali z celno-magazynową strefą i przeprawą promową Ust'-Ługa - porty Niemiec.
Miasto Kingisepp zamieszkuje około 50 tys. ludności, a region około 80 tys.
Przemysł miasta Kingisepp to przede wszystkim branża spożywcza, budowlana, chemiczna, leśna oraz obróbka drewna. W mieście powstaje wiele nowych kompleksów mieszkalnych, socjalnych i centrów biurowych, skwerów i stref odpoczynku, rozwija się mały i średni biznes. Kingisepp dysponuje całą współczesną miejską infrastrukturą i ma duży potencjał ekonomiczny dla dalszego rozwoju. Ważnym atutem regionu są rozległe możliwości inwestycyjne we wszystkich sektorach gospodarki.
Porozumienie o współpracy i partnerstwie naszych miast zostało podpisane 5 lipca 2013 r. podczas wizyty Burmistrza w Kingisepp.
Jarosław Borowski
tel: (85) 731 81 88
fax: (85) 731 81 50
um@bielsk-podlaski.pl
GODZINY PRACY:
pn 08:00-16:00
wt-pt 07:30-15:30
RACHUNEK BANKOWY:
52 8063 0001 0070 0706 5699 0002
LUDNOŚĆ: 26 275
kobiety: 13 632
mężczyźni: 12 643
stan na 30.06.2014