Niedziela, 5 lipca 2020, imieniny Karoliny, Antoniego, Filomeny. Wszystkiego najlepszego!
Dzisiejszy dzień trwa 16 godz. 36 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 13 min.
GOSPODARKA ODPADAMI
ANKIETA
STYPENDIA DLA UCZNIÓW
NASI PARTNERZY
2010-11-11

11 listopada cała Polska świętowała 92 rocznicę odzyskania niepodległości

Święto zostało ustanowione w ostatnich latach II RP dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. W 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję, Polska powróciła na mapy Europy.

I wojna światowa trwała ponad 4 lata i wstrząsnęła dotychczasowym porządkiem Europy, a nawet całego świata. Spowodowała głębokie przeobrażenia polityczne i ustrojowe na znacznych obszarach globu. Zaborcy naszej ojczyzny, przez ponad sto lat usiłowali wymazać sprawę polską z areny politycznej Europy, skutecznie likwidowali polskie zrywy narodowo - wyzwoleńcze: insurekcję kościuszkowską, powstanie listopadowe i powstanie styczniowe. Próbowano narzucić Polakom obcy język, kulturę i obyczaje, zamykano uniwersytety, które były źródłem polskiej myśli politycznej i co najgorsze wysiedlono rzesze Polaków w głąb Rosji. A jednak nie udało się zdusić ducha Narodu Polskiego, 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała władzę zwierzchnią nad armią Józefowi Piłsudskiemu, co zostało przyjęte za symboliczną datę początku II Rzeczypospolitej Polskiej.

Główne uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w Bielsku Podlaskim rozpoczęły się mszą świętą w cerkwi p.w. Archanioła Michała oraz w kościele parafialnym Matki Bożej z Góry Karmel. Następnie poczty sztandarowe, przedstawiciele władz, służb mundurowych oraz mieszkańcy z całego powiatu uroczyście przemaszerowali ulicami miasta Bielsk Podlaski pod pomnik Odzyskania Niepodległości Polski, który znajduje się w pobliżu skweru Izabeli Branickiej.

Jak powiedział w swoim wystąpieniu Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Eugeniusz Berezowiec: (...) nie udało się zdusić ducha narodu polskiego, nie udało się zamknąć ust wybitnym osobowościom: artystom, działaczom politycznym, którzy swoją działalnością, świadczyli na arenie międzynarodowej o istnieniu Polski. Również Starosta Powiatu Bielskiego Sławomir Jerzy Snarski w swoim wystąpieniu złożył wyrazy wdzięczności minionym pokoleniom, które walczyły o wolną Polskę.

Piękną oprawą muzyczną jak zwykle zaszczycił nas Chór Polskiej Pieśni Narodowej, tym razem w towarzystwie Chóru Społem z Mińska na Białorusi. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele różnych środowisk złożyli wieńce pod pomnikiem i oddali hołd uczestnikom wydarzeń roku 1918.

Aktualizacja: 2010-11-15 09:05:22
W przypadku zmiany lub uzupełnienia informacji prosimy o kontakt.
Copyright © 2007-2015 Urząd Miasta Bielsk Podlaski. Wszelkie prawa zastrzeżone.